- rum, -u m. 1. odpadky a úlomky na stavbě n. rozdrobené staré zdivo. Přišly jsme na kusy cihel a opukového kamene, pak na zvětralou, hlínou a pískem smíchanou maltu, slovem na starý rum. Arb. Odplavují [přívaly] prsť, zanášejíce ji kamením a rumem. Svět. Zdi drolí se znešvařujíce okolí své rumem a smetím. Vráz. V rumu, který se zdi spadl dolů, jen bolehlav se týčí. Klášt. Na kamenné podlaze ležely mezi rumem a pískem ohořelé kusy trámů. J. z Hv. Marně hledal [Stehlík] v popeli a rumu po nábytku svém. Šmil. Otcovské stavení sypalo se v prach a rum. Tyl. Kol lehlo vše rumem, popelem bylo zbořeno, rozpadlo se. Zey. Přen. Zapomínáme i na tohoto bohatýra duchem, jako jsme již v rum nepaměti pochovali jiné dobrodince své. Šmil. D rumy, -ů pl. zast. a bás. trosky, ssutiny, zříceniny. Pozdějším dějepiscům tyto rumy prvního Děvína nebyly známy. Ritt. Tam naproti Kokořínu leží v rumech kostelík. Frič. Pak obrátila válka osadu v rumy. Lier. Pustl [hrad] víc a více a sklesl v rumy již během stol. XV. Jir. Přen. Největší říše upadají v rumy rozpadají se. Mach. Zapadlo snad v rumy její [dívčino] štěstí. Jah. Po rumech slávy, bídy v cnosti jsem potácel se cestou života. Šolc.
- rum, -u m. 2. lihovina, vyráběná původně destilací zkvašené melasy ze třtinového cukru; její napodobenina z esencí. Nepil již vína, ale slivovici, kmínku, alaš a rum. Rais. Bude Lloyd vědět, kterak [mužové] u stolu seděli a kolik šálků čaje při tom který vypil s rumem aneb bez rumu. Havl. Srkaje čaj‚do něhož si byl nalil všechen rum, naslouchal blahosklonně. Čech.
- *rum citosl. vyjadřující temně rachotivou ránu. Rum — prásk chlapi vystřelí. Bass. Tambor bude buben třískat rumpiti, rumpiti, rum. Jir.
|
Zobrazeny karty 1-50 z celkem 420
Zobrazeny karty 1-50 z celkem 420
|